LECZENIE KANAŁOWE-ENDODONCJA

NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE W GRUDZIĄDZU!

Każdy z nas zapewne najchętniej chciałby mieć zdrowe wszystkie zęby. Tym bardziej że wizyty u dentysty raczej nie są odbierane w sposób pozytywny. Niemniej jednak u większości osób regularne wizyty w gabinecie stomatologa są niezbędne, szczególnie gdy mamy do czynienia z silnym, uciążliwym bólem, lub jakimkolwiek uszkodzeniem zęba.

Leczenie kanałowe – kiedy należy się go podjąć?


Leczenie kanałowe
, czyli inaczej endodoncja należy do najbardziej rozpowszechnionej metody leczenia, a zarazem przynoszącej najlepsze efekty. Żeby móc poznać pozytywne efekty tej metody leczenia zębów, należy zapoznać się z całą procedurą leczenia od A do Z:

Zęby służą nam w dużej mierze do rozdrabniania i miażdżenia, wprowadzonego wcześniej do jamy ustnej jedzenia, a także do ochrony nerwów i naczyń ( ich inna nazwa to miazga zęba ), które są umieszczone w kanale korzeniowym. Zbudowane są z materiału, zwanego zębiną, którą w okolicach korony oblega szkliwo.

Przyczyny stanu zapalnego

Mało wytrzymała miazga zęba, może w pewnych sytuacjach ulegać uszkodzeniu, w wyniku czego dostają się do niej bakterie, które są powodem stanu zapalnego, a tym samym silnego bólu. Drobnoustroje mogą przedostać się dalej do kości wokół zęba albo być przyczyną występowania ropy lub obumierania miazgi zęba. Wtedy leczenie kanałowe wydaje się jedynym i właściwym wyborem.

Jak przebiega zabieg leczenia kanałowego?

Stomatolog najpierw musi określić wymiary oraz rodzaj kanałów, co robi na podstawie zdjęcia RTG całego zgryzu, albo za pomocą specjalnego urządzenia, które służy do mierzenia tychże obszarów. Kolejnym krokiem jest otwarcie kanałów zęba, które musi odbywać się z wielką ostrożnością. Aby zapobiec przedostaniu się jakichkolwiek drobnoustrojów do otworu kanałowego, osłania się go specjalną gumą. Kanały tymczasem wraz z miazgą są dokładnie oczyszczane specjalnymi narzędziami. Na koniec kanały są wypełniane specjalnym materiałem. Najczęściej stosowanym przez stomatologów jest gutaperka. Należy ona do substancji pochodzenia naturalnego, która po podgrzaniu staje się plastyczna, dzięki czemu dokładnie dopasowuje się do zęba. Następnie utwardza się ją światłem, dzięki czemu następuje odbudowa zęba.

Zobacz także: dentysta dziecięcy, pedodoncja.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Niektórzy pacjenci, ze względu na pewne ryzyko zdrowotne, nie mogą zostać poddani leczeniu kanałowemu. Należą do nich:

Postępowanie przed leczeniem kanałowym

Jeżeli chcemy uniknąć konieczności leczenia kanałowego zęba możemy albo go wyrwać albo pozostawić samemu sobie. Niemniej jednak obie opcje są bardzo ryzykowne. W pierwszym przypadku będziemy mieć nieestetyczne braki w uzębieniu, które możemy wypełnić ewentualnie protezami, które niestety nie należą do najtańszych.

Drugi przypadek spowoduje przesuniecie usunięcia zęba w czasie, a tym samym duży ból i możliwość zepsucia się sąsiednich zębów. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na leczenie kanałowe. Na wstępie lekarz stomatolog przeprowadzi z Nami wywiad w celu uzyskania informacji, chociażby na temat przebytych chorób, następnie rozpocznie proces endodoncji.

Zalecenia po leczeniu kanałowym

(+48) 533-772-772
rejestracja@maszewski.com






    X