1.04.2021r.

Bardzo często słyszymy od pacjentów, że wizyta stomatologiczna wzbudza w nich  strach. Dlaczego ludzie tak boją się dentysty? A tak właściwie to nie samego dentysty, a okoliczności związanych z wizytą.

Obawiają się, że zabieg może być bolesny, a dla wielu sama aplikacja znieczulenia to już stresujące przeżycie. Niektórym włosy „stają dęba” na samą myśl o dźwiękach wierteł, jeszcze inni gabinet stomatologiczny kojarzą ze specyficznym zapachem preparatów stomatologicznych i środków do dezynfekcji. Od pacjentów słyszymy często, że mają nieprzyjemne doświadczenia związane z usunięciem zęba, borowaniem, czy innym zabiegiem albo pamiętają jak w dzieciństwie wręcz straszono ich wizytą u stomatologa, co oczywiście jest niedopuszczalne!

Paraliżujący wręcz strach przed wizytą stomatologiczną może stać się fobią, którą określa się mianem dentofobii.

– Proszę mi wierzyć: wiem, że wizyty są teraz praktycznie bezbolesne, wiem, że jestem pod opieką świetnego stomatologa, a czas przed wizytą zawsze miło mija dzięki obsłudze, ale i tak zawsze przed wizytą czuję strach. To silniejsze ode mnie, nic na to nie poradzę – mówi nam jedna z pacjentek, która ostatnio miała wizytę.

Stomatologa potrzebuje jednak każdy i na wizytę trzeba prędzej czy później przybyć. Lepiej jeżeli jest to zdecydowanie szybciej, niż jak zacznie nas boleć ząb. Wiadomo, to… delikatnie mówiąc, mało przyjemna sprawa!

Mamy kilka rad dla osób, które mimo wszystko nadal boją się wizyty stomatologicznej.

Im wcześniej, tym lepiej

– Przede wszystkim lepiej zapobiegać, niż leczyć! To złota zasada, która do dbania o zęby pasuje idealnie! Na kontrolną wizytę do stomatologa powinno chodzić się co pół roku, podobnie jak na skaling i piaskowanie, czyli oczyszczanie zębów z kamienia i osadów. Jeśli ostatnio u dentysty byłeś 5 lat temu… to najwyższy czas, by to zmienić!

Ząb sam się nie wyleczy

– Boli Cię ząb i szukasz „na cito” wizyty, ale po kilku dniach zażywania tabletek przeciwbólowych przestaje i stwierdzasz, że odwołujesz spotkanie z lekarzem, bo przecież po co to właściwie, jak już nie boli…. Wierz nam, że to tylko kwestia czasu, kiedy sytuacja się powtórzy. Próchnica niestety sama się nie wyleczy.

Jesteśmy po to, by pomóc

– Uświadom sobie, że lekarz stomatolog i obsługa gabinetu to osoby, które Cię rozumieją i pracują oraz szkolą się po to, by Ci pomóc. Nie traktuj gabinetu jak coś przymusowego, ostatecznego, pomyśl, że ból, który Cię dopadł, jest zazwyczaj o wiele silniejszy, niż np. ukłucie igiełką. Którą lekarz podaje znieczulenie…

Było, minęło…

– Wiele osób ma traumę z dawnych lat związaną z bolesnymi wspomnieniami swoich wizyt stomatologicznych. Nowoczesna stomatologia zdecydowanie różni się od tej sprzed lat. Teraz często pacjenci mówią, że podania znieczulenia w zasadzie nie poczuli, zabieg przebiegał bezboleśnie i…umawiają się na kolejną wizytę.

Zdrowe i estetyczne

– Warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości materiały stomatologiczne – dziś np. raczej nie używa się wypełnień amalgamatowych, a wypełnienie w zębie wykonane jest estetycznie z kompozytu dopasowanego kolorystycznie.

Plan to podstawa działania

– Bardzo istotną kwestią jest ułożenie planu leczenia, na podstawie którego pacjent realizuje leczenie stomatologiczne. Dlatego ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki wraz z wykonaniem zdjęcia rtg wszystkich zębów i z dokumentacją fotograficzną, na podstawie której umawiane i realizowane są spotkania z lekarzem stomatologiem i higienistą. Wiesz wtedy dokładnie ile i jakich potrzebujesz wizyt oraz jaki jest ich koszt. A także co zrobić, aby mieć zdrową jamę ustną i utrzymać własne zęby przez całe życie.

Otoczymy Cię profesjonalną opieką

– Stresujesz się wizytą? A w dodatku spotkałeś się kiedyś z niemiłą obsługą medyczną? W naszej klinice od progu spotkasz się z serdecznym uśmiechem pań z rejestracji, które wraz z opiekunem pacjenta zadbają o to, byś poczuł się zaopiekowany, a czas mijał Ci w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Z przyjemnością Ci pomożemy, bo każdy pacjent jest dla nas ważny! I nigdy nikogo nie oceniamy. Chcemy byś był zadowolony z leczenia i czasu spędzonego w naszych klinikach!

Zamknij oczy 🙂

– Jeśli „zniechęca” Cię widok karpuli ze znieczuleniem i narzędzi stomatologicznych, najlepiej…zamknij oczy i pomyśl o czymś przyjemnym. Gdy jednak mimo wszystko podczas zabiegu będziesz odczuwać ból, podnieś rękę – jeśli jest taka możliwość lekarz dentysta zaaplikuje jeszcze jedną dawkę znieczulenia!

Bez zbędnych zapachów

Dentysta kojarzy Ci się z charakterystycznym zapachem środków do dezynfekcji i preparatów stomatologicznych? W naszych gabinetach tego nie ma! A wręcz przeciwnie staramy się, by zapach był przyjemny, a pomieszczenia często wietrzymy.

X