Palisz papierosy? Zastanawiasz się jak szkodzą zdrowiu jamy ustnej? Jakie są skutki palenia? W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, które zadają palacze na ten temat. 

Czy palenie szkodzi zębom?

Tak, palenie zdecydowanie szkodzi zębom. Szereg substancji toksycznych, które znajdują się w dymie papierosowym powodują żółknięcie zębów, plamy, a nawet erozję szkliwa. Palenie zwiększa również ryzyko próchnicy, chorób przyzębia i utraty zębów. Dodatkowo, dym papierosowy powoduje nieświeży oddech. 

Jak papierosy niszczą zęby?

Papierosy niszczą zęby na różne sposoby. Tak jak wspomnieliśmy, powodują przebarwienia zębów i nadają im żółtawy odcień. Dodatkowo, nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co ogranicza przepływ krwi do dziąseł. Dziąsła stają się mniej elastyczne i podatne na infekcje. Sam dym papierosowy zawiera toksyczne substancje, które osadzają się na zębach, Sprzyjają one tworzeniu się płytki nazębnej, co prowadzi do stanów zapalnych i chorób przyzębia.

Czy po zębach widać że ktoś pali?

Tak, palaczy szybko poznasz po wyglądzie ich zębów. Osoby, które palą papierosy, doświadczają przebarwień na zębach. Ponadto, palenie przyczynia się do powstawania plam na zębach. Są one trudne do usunięcia za pomocą standardowego szczotkowania. Pamiętaj, że te efekty różnią w zależności od częstotliwości palenia, czy długości trwania nawyku.

Przeczytaj także: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Po jakim czasie żółkną zęby od palenia?

Widoczne żółknięcie zębów w wyniku palenia pojawia się po kilku miesiącach do około roku. Skala żółknięcia różni się w zależności od tego ile i jak długo palisz, higieny jamy ustnej oraz czynników genetycznych. Regularna higiena i wizyty u dentysty pomogą Ci w minimalizacji żółknięcia zębów spowodowanego paleniem.

Czy palacz może mieć białe zęby? Jak dbać o zęby palacza?

Palenie papierosów powoduje żółknięcie zębów. Jednak odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty pomogą utrzymać biały uśmiech nawet u palaczy. W przypadku zaawansowanego żółknięcia zębów, udaj się na wybielanie zębów w celu przywrócenia białego wyglądu. Po takim zabiegu musisz przestrzegać kilka ważnych zaleceń. 

Przede wszystkim, nie pal papierosów przez trzy doby. Ponadto, stosuj się do diety, którą zaleci Ci stomatolog. Równie ważne są zalecenia dentysty odnośnie szczoteczek, pasty i płynu do płykania zębów. Wtedy efekt białych zębów utrzyma się o wiele dłużej. 

Zobacz także: higiena jamy ustnej u dzieci. Kluczowe aspekty i praktyczne wskazówki.

Czy dentysta widzi że palę papierosy?

Dentysta z pewnością zauważy oznaki palenia papierosów w jamie ustnej. Przebarwienia, żółknięcie zębów, osad na języku i problemy z dziąsłami są dla niego. Bądź szczerym wobec dentysty w kwestii palenia, ponieważ pozwoli to na odpowiednie leczenie i porady dotyczące utrzymania zdrowia jamy ustnej.

X