Higiena jamy ustnej u dzieci odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i pięknego uśmiechu. W tym artykule omówimy najważniejsze nawyki, które zalecamy dzieciom przy profilaktyce zębów. Poznaj praktyczne wskazówki, z którymi utrzymasz zdrową jamę ustną najmłodszych pacjentów.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej u noworodka i niemowlaka?

Pierwsze trzy lata życia malucha są niezwykle ważne w kontekście higieny jamy ustnej niemowlaka. Przeważnie u dzieci pierwsze zęby pojawiają się w okolicy 6 miesiąca. Istnieją jednak przypadki, gdzie ząbki wyrzynają się wcześniej. To wcale nie oznacza, że dopiero wraz z pojawieniem się uzębienia, dbasz o higienę jamy ustnej dziecka.

Już na wczesnym etapie życia swojego malucha troszcz się o dziąsła czy błonę śluzową. Delikatnie przecieraj je wilgotną ściereczką lub gazikiem. Dobrze sprawdzi  w tym przypadku letnia woda, jak również napar z rumianku. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się bakterii jak i resztek jedzenia. 

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, wprowadź szczoteczkę oraz pastę do zębów. Upewnij się, że włosie szczoteczki jest miękkie. Na tym etapie łatwo o podrażnienia dziąseł. Sprawdź również, czy sama rączka urządzenia dobrze utrzymuje się w Twojej dłoni. Na samym początku to Ty szczotkujesz ząbki Twojego malucha. Myj zęby codziennie rano i wieczorem. W ten sposób dziecko szybko przyzwyczai się do nowego nawyku. 

Pamiętaj, że dieta ma ogromny wpływ na higienę jamy ustnej dziecka. Wybieraj przekąski oraz napoje, które nie zawierają dużej ilości cukru. Zamiast soku postaw na wodę. Wybieraj owoce oraz warzywa, a unikaj słodyczy czy fast-foodów. 

Pierwsze trzy lata życia to również dobry czas na pierwszą wizytę u dentysty. Dlaczego? Twój maluch nie będzie się obawiał stomatologa. Szybko przyzwyczai się do tego jak przebiega wizyta i z pewnością poczuje się komfortowo. A co najważniejsze – nie będzie unikać wizyt w późniejszych latach. 

Nieprzyjemny oddech – jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć. Sprawdź jak go wyeliminować.

Jak przebiega higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym?

Higiena jamy ustnej u przedszkolaka w dużej mierze opiera się na nawykach dedykowanych dla dzieci do 3 roku życia. 

Bardzo ważne jest regularne mycie zębów – rano i wieczorem – przy użyciu szczoteczki oraz pasty do zębów. Na tym etapie Twoje dziecko jest już w miarę samodzielnie. Nie musisz mu pomagać przy szczotkowaniu. Jednak prawidłowa technika szczotkowania jest w tym przypadku niezwykle ważna. Pokaż dziecku jak powinien dbać o zęby. Monitoruj przez pewien czas czy jego technika mycia jest prawidłowa. 

W tym wieku malucha spotkasz się z różnymi rodzajami szczoteczek. Jeśli chcesz, to zaproponuj mu model elektryczny. W sklepach znajdziesz wiele takich szczoteczek dedykowanych dzieciom. Często posiadają one ciekawe wzory np. w ulubione postacie z bajek. To z pewnością zachęci do regularnego szczotkowania. Upewnij się, że włosie jest miękkie. W ten sposób unikniesz podrażnień dziąseł u dziecka. 

Dzieci w tym wieku powoli korzystają już z nici dentystycznej. To dodatkowe narzędzie, które pomoże w dbaniu o higienę jamy ustnej. Nić dotrze do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych usunie z nich resztki pokarmu. 

Nie dawaj swojemu dziecku słodkich przekąsek i napojów. Stawiaj na zdrowe odżywianie w postaci owoców, warzyw oraz wody. Na tym etapie równie ważne są regularne wizyty u stomatologa. Dentysta oceni stan jamy ustnej malucha i udzieli Ci wskazówek odnośnie dalszej profilaktyki. 

Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo ważna. Na tym etapie dziecko jest już świadome i wyrabia sobie zdrowe nawyki jak regularne mycie zębów. Ucz swojego malucha higieny jamy ustnej w postaci zabawy. Wprowadź szczoteczkę i pastę do zębów, które posiadają ulubione postaci z filmów animowanych. Poszukaj pomysłów na zabawy podczas mycia ząbków, które urozmaicą cały proces. W ten sposób dziecko szybko przyzwyczai się do tego nawyku. 

Sprawdź także: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym? 

W tym wieku dzieciaki gubią mleczaki i pojawiają się u nich zęby stałe. To niezwykle ważny etap, w którym higiena jamy ustnej staje się priorytetem. Te zęby zostaną z dzieckiem przez całe życie.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej u dziecka w wieku szkolnym, istotne jest przede wszystkim regularne szczotkowanie. Mycie zębów rano i wieczorem to minimum. Wprowadź u dziecka nić dentystyczną czy płyny do płukania. W ten sposób dokładnie zadbasz o przestrzeń międzyzębową. 

Odpowiednia dieta jest równie ważna w wieku szkolnym. Uświadom swojemu dziecku, że nadmierne jedzenie słodyczy czy picie słodkich napojów będzie dla jego zębów bardzo szkodliwe. Zachęcaj do jedzenia owoców, warzyw, orzechów oraz picia wody. 

Pamiętaj również o regularnych wizytach u stomatologa. To najlepszy sposób na sprawdzenie tego, czy Twoje dziecko dobrze dba o higienę jamy ustnej.

X