To, co jesz, ma ogromne znaczenie dla Twojego uśmiechu i zdrowych zębów. Przygotuj się na rewolucję w swojej diecie! Odkryj, jak zdrowe odżywianie przyczyni się do doskonałego stanu Twoich zębów i dziąseł!

Co sprzyja rozwojowi próchnicy? Tych pokarmów unikaj jak ognia! 

Próchnica to niezwykle przebiegłe schorzenie. Na szczęście możesz jej zapobiec. Poznaj 4 typy pokarmów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy.

  1. Produkty słodkie i pełne cukru. Bakterie kochają cukier. To dzięki nim tak wspaniale się rozwijają i tworzą próchnicę na Twoich zębach. Dlatego unikaj słodkich przekąsek jak ciasteczka, wafelki, czy cukierki. 
  2. Wszystko co lepkie. Do tej kategorii zaliczamy karmel, krówki, żelki, czy dżemy. To pokarmy, które przyklejają się do powierzchni zębów i ciężko się ich pozbyć. 
  3. Produkty ze skrobią. Bakterie również lubią skrobię, podobnie jak cukier. Dlatego wszystkie towary mączne, ryż, ziemniaki czy pieczywo sprzyjają rozwojowi próchnicy. 
  4. To, co kwaśne również powoduje próchnicę. Kwasy, które spotkasz w owocach, sokach czy napojach gazowanych także sprzyja rozwojowi bakterii. Do takich produktów zalicza się cytrusy, kwas chlebowy, soki owocowe czy napoje gazowane. 

Wizyty kontrolne u dentysty – jak często i dlaczego są ważne? Sprawdź to sam.

Co jeść by nie mieć próchnicy?

Dowiedz się, jakie produkty spożywcze wspierają Twój uśmiech i zapobiegają próchnicy. Bądź na bieżąco z najlepszymi wyborami żywieniowymi, które chronią Twoje zęby i pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat!

  1. Produkty mleczne. Do nich zalicza się mleko, jogurt, ser, twaróg czy śmietanę. Jest to jedzenie bogate w wapń, które dba o utrzymanie mocnych zębów. Ponadto produkty mleczne neutralizują kwasy w jamie ustnej. 
  2. Woda. To najbezpieczniejszy napój dla Twojej jamy ustnej. Podobnie jak produkty mleczne, neutralizuje kwasy. Z jej pomocą pozbędziesz się także resztek jedzenia. 
  3. Mięso. Jest bogate w witaminę D, która jest niezwykle ważna dla kondycji Twoich zębów. 
  4. Ryby. Zawierają one dużo fluoru, który jest niezbędnym składnikiem dla utrzymania zdrowej jamy ustnej. 
  5. Orzechy i nasiona. Są bogate w składniki odżywcze, takie jak wapń, fosfor i witamina D. Ich chrupiąca tekstura sprzyja także usuwaniu płytki nazębnej.

Zobacz również: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Co niszczy próchnicę? Te nawyki zadbają o piękny uśmiech

Zwalcz próchnicę i utrzymaj zdrowe zęby z kilkoma prostymi nawykami. 

Pierwszy z nich to regularne i prawidłowe mycie zębów. Zadbaj o to, aby szczoteczka, pasta czy płyn do płukania ust były odpowiednie dobrane. Korzystaj także z nici dentystycznej. 

Pamiętaj o wizytach u stomatologa. To właśnie u dentysty najwcześniej dowiesz się o niepokojących zmianach w Twojej jamie ustnej. Lekarz wdroży odpowiednie leczenie, jeśli Twoje uzębienie lub dziąsła będą w złym stanie. 

Pij wodę! To najlepszy płyn dla Twoich zębów. Woda nie powoduje próchnicy jak na przykład soki czy napoje gazowane. 

Zrezygnuj z palenia papierosów. Dym papierosowy powoduje żółknięcie zębów, a nawet erozję szkliwa. Nadmierne picie alkoholu również sprzyja rozwojowi próchnicy.

X