Marzysz o zdrowych zębach i dziąsłach bez próchnicy? Regularne wizyty kontrolne u dentysty odgrywają w tym przypadku bardzo ważną rolę. Zastanawiasz się jak często powinieneś odwiedzać stomatologa? Dlaczego to takie ważne? W tym artykule dowiesz się więcej na temat regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, ile ona trwa oraz o co najczęściej pyta dentysta. 

Co ile na kontrolę do dentysty?

Częstotliwość wizyt kontrolnych u dentysty w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie jest Twoja jama ustna. Ogólnie jednak, zaleca się odwiedziny u stomatologa raz na pół roku. Wtedy masz pod kontrolą stan zdrowia jamy ustnej. Lekarz szybko wykryje ewentualne problemy na wczesnym etapie. Borykasz się z próchnicą, nosisz aparat ortodontyczny, albo cierpisz na chorobie przyzębia? Wtedy wizyty kontrolne są o wiele częstsze. W takim przypadku dostosuj się do zaleceń stomatologa. 

Ile trwa wizyta kontrolna u dentysty?

Zwykle wizyta kontrolna u dentysty nie trwa więcej niż kwadrans. Szczególnie, gdy regularnie odwiedzasz stomatologa. Są jednak takie sytuacje, gdy sama wizyta przeciąga się do 30 minut, a nawet godziny. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy dentysta wykryje dodatkowe problemy np. w postaci próchnicy lub nadwrażliwości dziąseł. 

Choroby dziąseł: przyczyny, objawy i zapobieganie. Koniecznie się z nimi zapoznaj.

O co pyta dentysta? 5 najważniejszych pytań jakie usłyszysz u stomatologa

Podczas wizyty kontrolnej dentysta zadaje różne pytania, które pomagają w ocenie stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. O co może Cię zapytać?

  1. Czy odczuwasz ból lub dyskomfort w jamie ustnej? 
  2. Czy zauważyłeś zmiany w wyglądzie swoich zębów? 
  3. Czy zauważyłeś zmiany w wyglądzie dziąseł? Czy krwawią podczas szczotkowania zębów? 
  4. Jakiej szczoteczki do zębów/pasty/nici dentystycznej/płynu do płukania ust używasz? 
  5. Czy cierpisz na jakieś choroby? Jakie leki przyjmujesz na stałe? 

Pytania te pomagają dentyście w ocenie stanu zdrowia pacjenta. W ten sposób szybko zidentyfikuje problem i dobierze odpowiedni plan leczenia lub profilaktyki.  

Dlaczego wizyty kontrolne u dentysty są takie ważne? 

Wiele osób unika wizyt kontrolnych u dentysty. Zwykle wiąże się to z tym, że ludzie boją się chodzić do stomatologa i odwiedzają go w ostateczności. Najczęściej jest to w przypadku silnego bólu zęba, który nadaje się do leczenia kanałowego albo wyrwania. A to wiąże się z większą ilością wizyt i co gorsza – wzmożonym bólem. A regularne wizyty kontrolne zapobiegają tego typu problemom. 

Ponadto, wizyty kontrolne pozwalają dentyście na przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia zębów. Lekarz usuwa płytkę i kamień nazębny oraz osady, których nie pozbędziesz samodzielnie w domu. Takie zabiegi zapobiegają rozwojowi próchnicy, zapaleniu dziąseł i innych chorób jamy ustnej.

Przeczytaj również: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Dentysta ocenia także stan zdrowia innych struktur w jamie ustnej. Obejmuje to badanie błony śluzowej, języka, stawów skroniowo-żuchwowych i limfowych. To pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych.

X