Choroby dziąseł to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Niedoceniane, a jednak bardzo istotne dla ogólnego zdrowia jamy ustnej, dziąsła pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. Wiele osób boryka się z różnymi schorzeniami dziąseł, które prowadzą do poważnych konsekwencji. Szczególnie, gdy nie podejmiesz się na czas leczenia. W tym artykule poznasz  przyczyny chorób dziąseł oraz główne objawy, na które szczególnie zwróć uwagę. 

Czym są choroby dziąseł? 

Choroby dziąseł to zespół różnych schorzeń. Dotykają one tkanki, które otaczają zęby, w tym dziąsła, kość i więzadła. Jest to wynik stanu zapalnego, który rozwija się wokół zębów. Bez odpowiedniego leczenia i kontroli, choroby prowadzą do pogorszenia stanu dziąseł, kości, a w skrajnych przypadkach utraty zębów. Jest to powszechny problem, który dotyka osoby w różnym wieku. Wymaga on regularnej opieki stomatologicznej w celu zapobiegania i leczenia. 

Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej – zobacz, jakie mogą być skutki.

Choroby dziąseł: przyczyny i czynniki ryzyka, które zagrażają zdrowiu Twojej jamy ustnej

Przyczyny chorób dziąseł są zróżnicowane. Istnieje kilka głównych czynników, które prowadzą do ich wystąpienia. 

Najpopularniejszą przyczyną jest nagromadzenie się płytki nazębnej. W Twojej jamie ustnej nawarstwiają się szkodliwe bakterie, resztki śliny i jedzenia które ją tworzą. I to powoduje choroby dziąseł i przyzębia. Równie ważna jest Twoja technika szczotkowania. To jakie ruchy wykonujesz, ma ogromne znaczenie. Jeśli ponadto korzystasz z twardej szczoteczki, narażasz się na podrażnienia dziąseł, a nawet uszkodzenia. 

To, co jesz także zwiększa ryzyko choroby dziąseł. Przetworzona żywność, duża ilość cukru i niedobór witamin są doskonałą pożywką dla bakterii. Podobnie jak palenie papierosów. Obecność tytoniu osłabia zdolność organizmu do zwalczania infekcji. A to prowadzi do pogorszenia stanu dziąseł. 

Różnego rodzaju choroby również narażają Cię na choroby dziąseł i przyzębia. Jeśli mierzysz się z cukrzycą czy chorobami hormonalnymi, to jesteś bardziej narażony na schorzenia jamy ustnej.

Dodatkowo, wszelkie wady zgryzu oraz bruksizm także zwiększają Twoje szanse na choroby dziąseł i przyzębia. 

Co ciekawe, kobiety w ciąży również borykają się z tego typu schorzeniem. Zwykle objawy ustępują po urodzeniu dziecka. 

Przeczytaj także: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Choroby dziąseł: objawy, których nie możesz zignorować

Objawy chorób dziąseł różnią się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Istnieje jednak kilka wspólnych objawów, na które zwróć szczególną uwagę. Zaliczamy do nich:

  1. Zaczerwienienie dziąseł. Kiedy są zdrowe, mają różowy kolor. W przypadku choroby, dziąsła stają się czerwone, a czasem nawet fioletowe. 
  2. Obrzęk i opuchlizna. Kiedy dotkniesz dziąsło zobaczysz, że obszar jest lekko wypukły, a sam dotyk sprawia Ci duży ból. 
  3. Nieświeży oddech. To jeden z ważniejszych objawów, który powinien Cię zaalarmować. Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej jest ciężki do zniwelowania nawet po szczotkowaniu czy płukaniu zębów specjalnym płynem. 
  4. Krwawienie dziąseł. Najbardziej powszechnym objawem chorób dziąseł, jest ich krwawienie. Ten problem pojawi się podczas szczotkowania, nitkowania czy jedzenia twardych pokarmów. 
  5. Duża nadwrażliwość. Odczuwasz ostry ból przy jedzeniu lub piciu czegoś zimnego i gorącego? Koniecznie udaj się do stomatologa. To sygnał, że borykasz z chorobami dziąseł. 
  6. Recesja dziąseł. Gdy choroba jest już mocno rozwinięta, spotkasz się z cofaniem dziąseł. To sprawia, że korzenie są odsłonięte, a zęby wyglądają na dłuższe niż normalne. 

Doświadczasz którychkolwiek z tych objawów? Skonsultuj się z dentystą. Wczesne rozpoznanie chorób dziąseł i przyzębia sprawią, że szybciej uporasz się z problemem. Ponadto unikniesz skomplikowanych powikłań. 

Choroby dziąseł – leczenie i strategie zapobiegania schorzeniom jamy ustnej

Leczenie chorób dziąseł zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania schorzenia. Najłagodniejszym sposobem kuracji jest higienizacja. Do tego zalicza się usunięcie płytki lub kamienia nazębnego. Później pojawiają się tzw. zabiegi korekcyjne jak naprawa struktur przyzębia. Istnieją jednak takie przypadki, gdzie dochodzi do leczenia kanałowego a nawet wyrwania zębów. 

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pamiętaj o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów. Upewnij się, że włosie szczoteczki nie podrażnia dziąseł. Równie ważna jest zdrowa dieta. Zrezygnuj z palenia papierosów oraz picia alkoholu. I przede wszystkim: odwiedzaj regularnie dentystę. Wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na wczesne wykrycie jakichkolwiek problemów.

X