Płyny do płukania są popularnym uzupełnieniem do szczotkowania zębów. Ich głównym celem jest eliminacja bakterii, odświeżenie oddechu oraz zapobieganie chorobom przyzębia. Jednakże, jak wiele produktów, płyny do płukania jamy ustnej mają zarówno zalety, jak i wady. Jakie są najważniejsze aspekty związane ze stosowaniem tego typu produktów?

Płyn do płukania ust – jak go stosować?

Zastanawiałeś się jak stosuje się płyn do płukania ust? Czy powinieneś go używać przed czy po szczotkowaniu? A może między posiłkami? Wszystkie trzy wymienione sposoby są prawidłowe. Tylko rezultaty będą się od siebie różnić. Gdy wypłuczesz jamę ustną przed szczotkowaniem zębów, to zmiękczysz płytkę nazębną i bardzo szybko ją usuniesz. Z kolei, gdy skorzystasz z płynu po szczotkowaniu, to dostarczysz dodatkową dawkę fluoru i wzmocnisz działanie pasty do zębów. Płukanie między posiłkami sprawi, że pozbędziesz resztek pokarmowych, które są pożywką dla bakterii. 

Przeczytaj również: czyszczenie języka jako część higieny jamy ustnej.

Czy płyn do płukania jamy ustnej pomaga? Zapoznaj się najważniejszymi korzyściami

Płyn do płukania jamy ustnej oferuje szereg zalet, które przyczyniają się do zdrowia Twoich zębów. Przede wszystkim, jest to doskonałe uzupełnienie do Twojej codziennej rutyny szczotkowania uzębienia. Płyn dociera do trudno dostępnych miejsc jak przestrzenie międzyzębowe czy dziąsła. 

Płyn do płukania jamy ustnej zawiera składniki antybakteryjne. A to sprawia, że sprawnie redukuje płytkę nazębną. W ten sposób zapobiegasz próchnicy czy zapaleniu dziąseł.

Ponadto, produkt zapewnia także świeży oddech. Skutecznie neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust, co jest kompleksem wielu osób. Zapewnisz sobie długotrwałą, miętową świeżość oddechu. 

I co najważniejsze, płyn do płukania jamy ustnej jest niezwykle łatwy w użyciu. Wystarczy, że napełnisz kieliszek odpowiednią ilością produktu. Potem przepłucz jamę ustną przez określony czas, który znajdziesz na opakowaniu. Jedynie, co Ci pozostało to wyplucie płynu do umywalki To bardzo szybka i prosta metoda pielęgnacji jamy ustnej, którą zastosujesz w dowolnym miejscu i czasie. 

Uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej! – dowiedz się więcej.

Na to uważaj! Kluczowe wady płynu do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej z pewnością przynosi wiele korzyści. Posiada on jednak kilka słabości, na które koniecznie zwróć uwagę. 

Przede wszystkim pamiętaj, że płyn do płukania ust nie zastępuje regularnego szczotkowania zębów. Bez tego Twoja higiena jamy ustnej będzie narażona na różne choroby. 

Sam efekt tego produktu jest zwykle krótkotrwały. Po pewnym czasie składniki aktywne wypłukują się, a działanie płynu słabnie. 

Jednak największym minusem w przypadku tego typu produktu jest to, że często zawiera on alkohol. Działa on drażniąco na wrażliwe tkanki jamy ustnej. Dlatego najlepiej zaopatrz się w bezalkoholowy płyn do płukania ust.

Jak pojawiają się podrażnienia to również i reakcje alergiczne. Gdy wystąpi u Ciebie niepożądany efekt, przerwij stosowanie płynu i skonsultuj się z lekarzem. 

Dobry płyn do płukania ust nie należy również do najtańszych. Dlatego zastanów się czy inny sposób dbania o higienę jamy ustnej (np. nitkowanie, irygacja) nie sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.

X