Czyszczenie języka jest kluczowym elementem kompleksowej higieny jamy ustnej. W ten sposób pozbywasz się licznych bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. W tym artykule dowiesz się między innymi jak wygląda zdrowy język oraz jaka barwa tego narządu powinna Cię zaniepokoić. Ponadto, poznasz praktyczne sposoby na czyszczenie języka. 

Jak powinien wyglądać zdrowy język?

Zdrowy język ma zazwyczaj różowy odcień. Jest gładki, wilgotny i pokryty brodawkami językowymi. Istnieją jednak sytuacje, kiedy zmienia się barwa języka. Każdą zmianę, która Cię niepokoi, skonsultuj z lekarzem.  

Biały odcień języka najczęściej oznacza pleśniawki. Nalot o tej barwie często jest również powiązany z paleniem papierosów, dużym spożyciem alkoholu czy cukrzycą. 

Czerwony odcień najczęściej świadczy o niedoborach witamin z grupy B. Taki kolor świadczy również o zapaleniu języka, czy reakcji alergicznej np. na posiłek. 

Z kolei brązowy kolor języka najczęściej świadczy o tym, że spożywasz nadmierną ilość kawy. To także sygnał, że Twój organizm może być zakwaszony. W takim przypadku koniecznie skontaktuj się z lekarzem. I przede wszystkim zrezygnuj z tak dużej ilości kawy. 

Żółty nalot na języku zwykle wzbudza najwięcej wątpliwości. Najczęściej jest to oznaka nieprawidłowej higieny. Wystarczy zmiana nawyków, aby poprawiła się kondycja Twojego języka. Często przyprawy takie jak curry czy kurkuma również barwią ten narząd na żółto. Zanim zaczniesz panikować, upewnij się, że nie jadłeś czegoś, co zawiera wymienione przyprawy. 

Żółty nalot sugeruje problemy z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym czy trawieniem. To również objaw choroby wrzodowej czy żółtaczki. 

Ochrona zębów przed próchnicą: najlepsze sposoby na zachowanie zdrowego uśmiechu. Poznaj je wszystkie.

Jak dbać o higienę języka i czym najlepiej go czyścić?

Najprostszym sposobem na zachowanie dobrej higieny języka jest skrobanie lub szczotkowanie jego powierzchni. W aptekach czy drogeriach spotkasz się ze specjalnymi narzędziami do czyszczenia języka. Pamiętaj o myciu takiego urządzenia przed każdym użyciem. 

Delikatnie przesuwaj szczoteczkę lub skrobaczkę od tyłu do przodu. W ten sposób efektywnie usuniesz nalot oraz resztki jedzenia. 

Dlaczego warto regularnie czyścić język? W ten sposób utrzymasz świeży oddech. Pozbędziesz się również resztek jedzenia oraz bakterii. Czysty język to niezwykle ważna część higieny jamy ustnej. 

Przeczytaj także: uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej!

Jak się pozbyć nalotu na języku?

Istnieje kilka sposobów, z którymi szybko pozbędziesz się białego nalotu na języku. 

  1. Regularne czyszczenie języka. To najważniejsza czynność, o którą musisz zadbać. Bez tego biały nalot będzie szybko powracał. 
  2. Płukanie jamy ustnej. W tym przypadku użyj specjalnego płynu do płukania, który wzmocni efekt. Dodatkowo zyskasz świeży oddech Jeśli nie posiadasz płynu do płukania ust, wystarczy również woda. 
  3. Dbaj o higienę jamy ustnej. Pamiętaj o regularnym myciu zębów, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej. Wszystkie te działania przyczynią się do ogólnej poprawy zdrowia jamy ustnej, w tym redukcji nalotu na języku.
  4. Zrezygnuj z palenia i picia alkoholu. Palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych wzmagają biały nalot na języku. 
  5. Zadbaj o zdrową dietę. Zrezygnuj z tłustych potraw, fast-foodów i słodyczy. To te posiłki tworzy się nalot na Twoim języku. Postaw na owoce i warzywa oraz inne, zdrowe produkty spożywcze. 

Jak zregenerować język?

Masz poważne problemy z językiem? Borykasz się z białymi plamami czy owrzodzeniem. Najlepiej skontaktuj się z  lekarzem lub stomatologiem, którzy zalecą odpowiednie leczenie. Istnieje jednak kilka metod, które pomogą Ci w regeneracji języka. 

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej. Mycie zębów, języka oraz nitkowanie to podstawa. Nie zapomnij również o nawodnieniu organizmu i zdrowej diecie. Zbilansowana dieta zapewni Ci niezbędne substancje odżywcze. Unikaj za to drażniących substancji jak ostre potrawy, alkohol czy papierosy. 

X