Dbanie o zęby i zapobieganie próchnicy jest bardzo ważne, jeśli marzysz o pięknym uśmiechu i zdrowej jamie ustnej. Istnieje wiele skutecznych sposobów, które sprawdzą się w walce z próchnicą. W tym artykule przedstawimy najlepsze metody i praktyki, z które utrzymasz zdrowe zęby przez długie lata. 

Czym jest próchnica i jakie daje objawy? 

Próchnica to choroba zębów, która stopniowo niszczy szkliwo. Niezależnie, czy jest to próchnica zębów u dorosłych czy dzieci, proces zachodzi w ten sam sposób. W jamie ustnej pojawiają się bakterie próchnicotwórcze. Rozkładają one cukry, a następnie tworzą kwas, który uszkadza zęby. Gdy nie zadbasz o odpowiednią higienę jamy ustnej, próchnica spowoduje u Ciebie ból, infekcję, a nawet utratę zębów.

Przeczytaj również: wpływ diety na zdrowie jamy ustnej.

Jakie są objawy próchnicy? Najpierw spostrzeżesz niewielkie plamy czy pęknięcia na szkliwe. Potem Twoje zęby staną się wrażliwe. Odczujesz to szczególnie przy spożywaniu gorących lub zimnych potraw. Na tym etapie koniecznie zgłoś się do stomatologa. Jest duża szansa, że unikniesz kosztownego leczenia. Jeśli zignorujesz problem, z czasem pojawią się silne bóle, gorączka czy obrzęk twarzy. Wtedy sprawa skończy się na leczeniu kanałowym albo wyrwaniu zęba. 

Uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej! – poszerz swoją wiedzę.

Poznaj 5 sposobów na skuteczną walkę z próchnicą

Zastanawiasz się jak chronić zęby przed próchnicą? Odkryj proste, ale skuteczne metody, z którymi utrzymasz zdrowe uzębienie przez wiele lat. 

  1. Stała higiena jamy ustnej to podstawa. Bez tego nawyku nie zwalczysz próchnicy. Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu zębów. Dobierz odpowiednią szczoteczkę oraz pastę. Dobrym uzupełnieniem Twojego rytuału będą nitkowanie oraz irygacja. Upewnij się, że Twoja technika szczotkowania zębów jest prawidłowa. 
  2. Regularnie odwiedzaj dentystę. To właśnie stomatolog najszybciej zauważy niepokojące zmiany w Twojej jamie ustnej i wdroży środki zapobiegawcze. Odwiedzają dentystę co pół roku na rutynowe wizyty kontrolne. 
  3. Zrezygnuj z papierosów. Palenie negatywnie wpływa na stan Twoich zębów. Uzębienie żółknie zdecydowanie szybciej, a choroby dziąseł rozwijają się w zawrotnym tempie. Ponadto, palacze są bardziej narażeni na utratę zębów. To jednak nie jest największy problem. Bowiem palenie znacznie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej. 
  4. Zadbaj o zdrowie odżywianie. Odpowiednia dieta ma mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu. Oddziałuje również na stan Twojego uzębienia. To, co jesz ma ogromny wpływ na rozwój próchnicy. Bakterie uwielbiają przetworzone produkty oraz cukier. Dlatego postaraj się je wyeliminować ze swojej diety. Postaw na świeże owoce i warzywa. Dodaj do swojej diety pieczywo pełnoziarniste, drób, jaja czy bogate w wapń mleko. 
  5. Ogranicz spożycie kawy i herbaty. Picie dużych ilości kawy oraz herbaty naraża Cię na próchnicę. Dobrym sposobem będzie ograniczenie tych napoi do minimum. Nie wyobrażasz sobie dnia bez kilku kubków kawy herbaty dziennie? Jest jeszcze jeden sposób, który ograniczy ich działanie. Szczotkuj zęby około 30 minut po wypiciu płynów. Równie ciekawą metodą jest picie kawy lub herbaty przez słomkę. Wtedy uzębienie ma mniejszy kontakt z napojem. 

X