Odkryj tajniki skutecznego użytkowania nici dentystycznych. Zapewnij swojej jamie ustnej najwyższą jakość pielęgnacji! W tym artykule dowiesz się więcej na temat nici dentystycznych oraz jak z nich korzystać. 

Czy nitkowanie zębów jest zdrowe?

Tak! Nitkowanie zębów jest bardzo ważnym elementem zdrowej higieny jamy ustnej. Dzięki nici dentystycznej usuniesz resztki pokarmowe i płytkę nazębną. Gromadzą się one między zębami i w przestrzeniach niedostępnych dla szczoteczki. Regularne nitkowanie zębów przeciwdziała próchnicy, zapaleniu dziąseł i chorobom przyzębia. Jest to skuteczna metoda, z którą utrzymasz zdrową jamę ustną. Szczególnie gdy korzystasz z nici w połączeniu z regularnym szczotkowaniem zębów i wizytami u dentysty.

Jak poprawnie używać nici dentystycznej?

Poprawne używanie nici dentystycznej jest kluczowe dla utrzymania zdrowej higieny jamy ustnej. Jak z niej prawidłowo korzystać? 

Przede wszystkim dobierz odpowiednią nić dentystyczną. Zwróć uwagę na jej grubość oraz długość. Na rynku znajdziesz różne rodzaje tego produktu. Na przykład  niektóre nicie posiadają specjalne uchwyty, które pomagają w samym procesie nitkowania. 

Odmierz odpowiednią ilość nici. Zwykle wystarcza około 40-45 cm do nitkowania. Pamiętaj, że jej długość zależy w dużej mierze od Twoich preferencji. 

Samo nitkowanie jest niezwykle ważne. Cały proces polega na tym, że przesuwasz nić pomiędzy zębami. Pamiętaj, że musisz to robić w sposób delikatny. Wtedy unikniesz uszkodzenia dziąseł czy samych zębów. 

Docieraj do przestrzeni między wszystkimi zębami – zarówno z przodu jak i z tyłu jamy ustnej. Równie ważne jest to, żebyś czyścił każdy ząb nieużywanym kawałkiem nici. Zużyte końce zawijaj na palcu dłoni. 

Ile razy dziennie używać nici dentystycznej?

Nitkuj co najmniej raz dziennie. Idealnym momentem na tę czynność będzie pora wieczorna, tuż przed snem. Wtedy usuniesz resztki pokarmowe i płytkę nazębną, które gromadzą się w ciągu dnia. Możesz również używać nici dentystycznej rano. Najważniejsza w tym przypadku jest systematyczność. Korzystaj z nici dentystycznej każdego dnia. Pamiętaj, że oprócz nitkowania, równie istotne jest codzienne szczotkowanie zębów.

Płyny do płukania ust – zalety i wady. Poznaj je wszystkie.

Jak długo nitkować zęby?

Nitkowanie zajmuje zwykle mniej niż 5 minut. Standardowo potrzebujesz około 3 minut każdego dnia na skorzystanie z nici dentystycznej. Najważniejsze jest to, abyś dokładnie podszedł do tego zadania. Bądź delikatny w swoich ruchach, bo inaczej nabawisz się uszkodzeń w jamie ustnej. 

Co najpierw: mycie zębów czy nitkowanie?

Zdecydowanie zalecamy nitkowanie przed myciem zębów. Nić dentystyczna dostaje się do do obszarów między zębami. Nitkowanie rozluźnia resztki pokarmu, które zalegają między uzębieniem, a często nawet łatwiej się ich pozbywa. Wtedy szczoteczka do zębów ma ułatwione zadanie. O wiele szybciej usunie wszelkie zanieczyszczenia. 

Nitkowanie przed myciem zębów sprawia, że płyny do płukania jamy ustnej mają łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych. To pozwala na lepsze oczyszczenie tych obszarów. W ten sposób, nitkowanie przed myciem zębów pomaga w kompleksowym utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł.

Uśmiechaj się szeroko: sekrety profilaktyki i higieny jamy ustnej! Koniecznie je poznaj.

Jak się nitkuje zęby w aparacie? Na co zwrócić uwagę?

Nosisz aparat ortodontyczny? Podczas nitkowania zębów zwróć szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Najpierw wybierz specjalną nić dentystyczną dla aparatów ortodontycznych. Tego typu produkt ma wbudowany twardy koniec. Ułatwia on przekładanie nitki między druty aparatu na zęby. Unikaj takich odcinków nici, które się strzępią, ponieważ tego typu elementy zaczepiają się o zamki aparatu. 

Co zamiast nici dentystycznej?

Jeśli nie jesteś fanem nici dentystycznych, to dobrą alternatywą będą dla Ciebie szczoteczki międzyzębowe. To małe urządzenia, które czyszczą przestrzenie między zębami. Skutecznie usuwają resztki pokarmowe i płytkę nazębną z trudno dostępnych obszarów. 

X