Bądź przykładem dla swojego dziecka!

Jak często, jako rodzic, uczęszczasz na wizyty stomatologiczne? Jak dbasz na co dzień w domu o swoje zęby? Czy ich zdrowie jest dla Ciebie ważne? No właśnie! Warto najpierw zacząć od siebie i dać przykład swoim pociechom! To Ty powinieneś być dla nich wzorem do naśladowania!

– Nigdy nie strasz dentystą

To jeden z najgorszych błędów! Nigdy nie można straszyć dziecka dentystą i tym, że będzie odczuwać ból w czasie wizyty. Albo mówić rzeczy typu: „jak nie będziesz myć zębów, to pójdziesz do dentysty i będzie ci wiercił w zębie” albo „zobaczysz, dentysta wyrwie ci wszystkie zęby”. To wręcz karygodne! Absolutnie w żadnym, nawet najmniejszym stopniu, nie można negować wizyt stomatologicznych. Dziecko nie zapamięta tego, że lekarz mu pomoże, ale to, że rodzic coś wspominał o bólu, strachu itd. Nigdy też, jako rodzic, nie wspominaj przy swoim maluchu, że sam boisz się wizyty u dentysty!

Nie używaj tych zwrotów!

Nie stosuj zwrotów o negatywnym zabarwieniu, bądź tych już coś sugerujących typu: „Nie będzie bolało!”,

„Nie bój się!”,

„Pani dentystka nic ci nie zrobi.”

„Tylko nie płacz na wizycie.”

„Pani doktor tylko zobaczy twoje zęby.” (w sytuacji, gdy prawdopodobne jest leczenie zęba)

Zdecydowanie lepiej używać stwierdzeń, że:

„Pani doktor zobaczy czy wszystkie twoje zęby są zdrowe.”,

„Pani doktor ci pomoże”,

Mów prawdę!

Powiedz dziecku prawdę, że zabierasz go do stomatologa. Nigdy nie mów, że idziecie np. do sklepu, bo maluch właśnie na to się nastawi. Gdy zobaczy gabinet, a nie sklepowe półki, to poczuje się oszukany i jeszcze bardziej może się zbuntować. Nie obiecuj też dziecku słodyczy w nagrodę za to, że będzie grzeczny u pani doktor. Cukier sprzyja namnażaniu bakterii próchnicotwórczych!

Rozmowa to podstawa

W zależności od wieku, dostosuj rozmowę z dzieckiem. Opowiedz o wizycie u stomatologa w taki sposób, by do niej zachęcić, a nie zniechęcić. Przedstaw lekarza w samych pozytywach, opowiedz jak wygląda gabinet i dlaczego tam dziecko idzie. Z pewnością pomocne są ilustrowane książeczki, bajki z akcentem stomatologicznym, zabawkowe zestawy stomatologiczne itd. W formie zabawy pokaż jak taka wizyta przebiega.

– Im wcześniej, tym lepiej

Pierwsza wizyta stomatologiczna powinna odbyć się wówczas, jak u dziecka pojawią się zęby mleczne. To wizyta adaptacyjna: dla dziecka, by oswoił się z gabinetem, dla rodziców, by dowiedzieli się, w jaki sposób dziecku myć zęby, jak nie dopuścić do powstawania próchnicy i co robić, by zadbać o zdrowie jamy ustnej swojej pociechy. Dziecko oswoi się tez z nowym miejscem, a przy kolejnych wizytach nie będzie mu towarzyszył lęk przed czymś nieznanym. Najgorzej jak tak małe dziecko pojawia się u stomatologa na pierwszej wizycie, ze względu na ból. Niestety często tak się dzieje :(. Wtedy stomatologa zawsze będzie kojarzył z bólem… A lekarz jest przecież po to, by pomóc. Trzeba to dziecku klarownie, zrozumiale dla niego wytłumaczyć.       

– Myj dziecku zęby

Myj dziecku zęby albo pilnuj, by to porządnie wykonywało rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Dobre nawyki od najmłodszych lat to podstawa! Mów dziecku jak ważne jest mycie zębów i pokazuj to na swoim przykładzie.

                                                                                                                                                                                                                                            `               

X