Dziś zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, które powiedzą Wam – dlaczego trzeba uzupełnić lukę po usuniętym zębie!

Zdrowa jama ustna to nie tylko zęby wyleczone z próchnicy, ale i odpowiednio uzupełnione te, które z różnych przyczyn pacjent stracił. Nowoczesna stomatologia dąży do tego, by w pełni przywrócić pacjentowi pierwotny stan uzębienia.

Nie bez „powodu” natura tak stworzyła człowieka, że potrzebuje 28 zębów (bądź 32 -licząc z ósemkami). Każdy ząb jest potrzebny, ważny i pełni swoją rolę w procesie gryzienia i trawienia.
Bardzo istotny jest również aspekt estetyczny naszego uśmiechu.


Oto 7 powodów, dla których musisz uzupełnić braki w uzębieniu.

1. Możesz stracić jeszcze więcej zębów!

Brak nawet jednego zęba powoduje przeciążenie zębów obok. Z czasem się przechylają, co w konsekwencji powoduje ich ruszanie się. Natomiast ząb pozbawiony „sąsiada” z przeciwnej strony, zaczyna wysuwać się z zębodołu i sprawia wrażenie wydłużonego. To określa się mianem efektu Godona. Z czasem też ząb ten zaczyna się chwiać i w konsekwencji ostatecznym wyjściem jest ekstrakcja.

2. Zostaje zaburzony wygląd twarzy

Brak zębów powoduje zmiany rysów twarzy: zapadanie policzków, powstanie większej ilości zmarszczek w okolicy ust, a nos ulega nienaturalnemu wydłużeniu. Zaburzenie funkcji układu żucia również niekorzystnie wpływa na obciążenie stawów.

3. Zanika kość

W miejscu po usuniętym zębie z czasem dochodzi do zaniku kości i dziąsła, powodując obniżenie ich wysokości. Im dłużej pacjent zwleka z uzupełnieniem luki, tym trudniej lekarzowi to zrealizować, a leczenie staje się dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne oraz wymaga różnych zabiegów rekonstrukcyjnych.

4. Kolejne problemy

Przesunięcia zębów powodują zaburzenia zgryzu i obniżenie wysokości zwarcia. Co to oznacza? Z pewnością asymetrię uśmiechu, powstawanie szczelin między zębami oraz starcie zębów i nadwrażliwość.

5. Dysfunkcje układu pokarmowego

Brak zębów trzonowych powoduje zaburzenia w rozdrabnianiu i w efekcie w trawieniu pokarmu. Natomiast konsekwencją brakujących zębów przednich jest dysfunkcja gryzienia oraz… oczywiście niekorzystny wygląd.

6. Nieestetyczny wygląd

Sami odpowiedzcie sobie na pytanie jak wygląda osoba bez np. jedynki albo dwójki? Uśmiech to wizytówka każdego człowieka. To smutna prawda o nas, ludziach: oceniamy innych po wyglądzie. Nasz mózg chce symetrii i piękna. Osobom ładnym, atrakcyjnym z góry przypisujemy dobre cechy – uczciwość, empatię, szczerość, intelekt. Piękni ludzie wzbudzają w nas większe zaufanie i sympatię.

7. Finanse

Zasada „im szybciej, tym lepiej” w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale i… finansowych. Odtworzenie zęba wiąże się z finansami, często tak naprawdę na własne życzenie pacjenta. Usunięcie zęba, wbrew pozorom, jest najdroższym rozwiązaniem, bo wiąże się z jego zastąpieniem za pomocą rozwiązań protetyczno-implantologicznych. Im dłużej się będzie z tym zwlekać, tym gorzej, bo „ucierpią” na tym pozostałe zęby.

X