PROTETYKA, CYFROWE PROJEKTOWANIE UŚMIECHU

NOWOCZESNA, CYFROWA PROTETYKA STOMATOLOGICZNA W GRUDZIĄDZU!

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii, zajmującym się odtwarzaniem brakujących zębów oraz rekonstrukcją tych, które uległy mocnemu uszkodzeniu. Używa się do tego celu fachowo przygotowanych uzupełnień, zwanych mostami, koronami, protezami lub implantami. Przy zastosowaniu cyfrowych metod skanowania uzębienia, pacjent zyskuje jeszcze dokładniejsze dopasowanie uzupełnień braków zębowych, co wpływa na jego komfort.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetykę stomatologiczną stosuje się w przypadku, gdy stan uzębienia zaburza funkcjonowanie żucia, a przez to utrudnia lub uniemożliwia spożywanie pokarmów. Ubytek już jednego zęba może powodować ból podczas przeżuwania, wywoływać stany zapalne dziąseł i jamy ustnej oraz prowadzić do przesuwania się zębów sąsiadujących.

Zęby są wizytówką każdego z nas, dlatego też niepełne uzębienie stanowi defekt natury estetycznej. Na dłuższą metę może powodować zniekształcanie się szczęki, ze względu na zanik kości.


Rodzaje zabiegów protetycznych

Implanty zębowe

Implanty zębowe – są to protezy stałe najwyższej jakości i najbardziej przypominające naturalne uzębienie. Przywracają dawny wygląd i funkcjonowanie zęba. Cechują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są zwykle najdroższą opcją, aczkolwiek warto w nią zainwestować. W dziąśle montuje się tytanową śrubę, na której następuje odbudowa zęba przy użyciu korony. Śruby oraz korony są wykonane z materiałów charakteryzujących się biozgodnością. Oznacza to, że działają prawidłowo w żywym organizmie, a nasze ciało nie traktuje ich jako ciała obcego.Inne protezy stałe

Inne protezy stałe – do tej kategorii zaliczymy przede wszystkim mosty protetyczne. Mosty stosuje się do odbudowy większych ubytków, składających się z kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Wypełnia się je połączonymi ze sobą koronami. Do odbudowy samych koron zęba używa się też wkładów koronowych. Stosuje się je najczęściej, gdy ubytek jest zbyt duży, by wypełnić go zwykłą plombą.Zębowe protezy ruchome

Zębowe protezy ruchome – wyróżniamy tu częściowe protezy oraz całkowite. Częściowe protezy można osadzić na zębach naturalnych, implantach, lub błonie śluzowej. Protezy całkowite uzupełniają całe łuki zębowe i wykonane są zwykle z akrylu. Problem może stanowić ich stabilność, w szczególności jeśli chodzi o dolną protezę, która potrafi się przesuwać i utrudniać żucie.Protezy szkieletowe

Oparte są na własnych zębach pacjenta, co sprawia, że nie osiadają, a siły życia przenoszone są na szczękę w taki sposób, jak w przypadku żucia fizjologicznego. Ten rodzaj protezy jest dużo stabilniejszy i zapewnia dużo mniejsze ryzyko chorób jamy ustnej. Co ważne, są one również delikatniejsze i cieńsze i dużo szybciej można się do nich przyzwyczaić. Elementami mocującymi są metalowe klamry, jednak obecnie są dostępne warianty praktycznie niewidoczne.Protezy nakładkowe

Ten rodzaj protezy oparty jest na korzeniach pacjenta za pomocą wielu różnych przyczepów. Takie uzupełnienie stosowane jest w przypadku zbyt słabych lub zbyt małej ilości korzeni, aby stanowił filary mostu zębowego. Instalowane są na nich zatrzaski, które pozwalają na odtworzenie łuku zębowego.


Zalety protez szkieletowych i nakładkowych

Zaletą tych protez jest przede wszystkim stabilność oraz możliwość wykorzystania naturalnych korzeni pacjenta. Ich zastosowanie sprawia, że siły, które powstają w żuchwie podczas żucia, przenoszone są w taki sposób, że dla organizmu wyczuwane jest to jako przeżuwanie fizjologiczne.


O czym należy pamiętać, zakładając protezę zębową?

Przede wszystkim o tym, że dokładna konsultacja protetyczna pozwoli na dobranie optymalnej metody uzupełniania braków w uzębieniu. Należy również pamiętać, że samodzielna naprawa protezy może skończyć się jej całkowitym zniszczeniem i w każdym przypadku konieczna jest naprawa protez, która odbywa się w gabinecie. Dzięki temu niewielkie uszkodzenia, czy pęknięcia protezy będą mogły zostać nadlane, a pacjent nie będzie zmuszony ponosić dodatkowych kosztów tworzenia nowej protezy.


Protetyka stomatologiczna – przeciwwskazania

Stosowanie implantów może wykluczyć nieleczona cukrzyca, nowotwór oraz choroby związane z nieprawidłowym działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Innymi przeciwwskazaniami są nałogowe palenie papierosów, brak dbania o higienę jamy ustnej oraz niechęć pacjenta do jej poprawy. Implanty należy też wykluczyć w przypadku, gdy pacjent zażywa hormony sterydowe lub leki po przeszczepie organu. Do wstawienia implantu niezbędna jest też odpowiednia ilość zdrowej tkanki kostnej.

Podobne przeciwwskazania mogą odnosić się do innych rodzajów uzupełnień. W przypadku mostów przeciwwskazaniem jest również niewielka wysokość zwarcia, którą należy najpierw odbudować oraz zbyt krótka korona naturalnego zęba.


Protetyka stomatologiczna – przed i po leczeniu

Podczas pierwszej wizyty, stomatolog przeprowadzi z nami wywiad. Należy udzielić mu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, występowania chorób i dolegliwości, nawyków higienicznych oraz naszych oczekiwań i potrzeb. Przed wykonaniem zabiegu protetycznego, może istnieć konieczność oczyszczenia zębów ze złogów i kamienia, leczenia kanałowego, usunięcia niektórych zębów oraz nadbudowy protetycznej.

Po leczeniu protetycznym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne, zgodnie z ustaleniami stomatologa. Oceni on stan uzębienia, może też na bieżąco wykonywać odpowiednie korekty
i naprawy. O protezy zębowe należy też odpowiednio dbać i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

X