NAJNOWOCZEŚNIEJSZA PROTETYKA STOMATOLOGICZNA W GRUDZIĄDZU!

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii, zajmującym się odtwarzaniem brakujących zębów oraz rekonstrukcją tych, które uległy mocnemu uszkodzeniu. Używa się do tego celu fachowo przygotowanych uzupełnień, zwanych protezami lub implantami. Dostępne są protezy stałe i ruchome. W zależności od rodzaju braków w uzębieniu, stosuje się jedne lub drugie.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetykę stomatologiczną stosuje się w przypadku, gdy stan uzębienia zaburza funkcjonowanie żucia, a przez to utrudnia lub uniemożliwia spożywanie pokarmów. Ubytek już jednego zęba może powodować ból podczas przeżuwania, wywoływać stany zapalne dziąseł i jamy ustnej oraz prowadzić do przesuwania się zębów sąsiadujących.

Zęby są wizytówką każdego z nas, dlatego też niepełne uzębienie stanowi defekt natury estetycznej. Na dłuższą metę może powodować zniekształcanie się szczęki, ze względu na zanik kości.

Protetyka Grudziądz


Rodzaje zabiegów protetycznych

Implanty zębowe

Implanty zębowe – są to protezy stałe najwyższej jakości i najbardziej przypominające naturalne uzębienie. Przywracają dawny wygląd i funkcjonowanie zęba. Cechują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są zwykle najdroższą opcją, aczkolwiek warto w nią zainwestować. W dziąśle montuje się tytanową śrubę, na której następuje odbudowa zęba przy użyciu korony. Śruby oraz korony są wykonane z materiałów charakteryzujących się biozgodnością. Oznacza to, że działają prawidłowo w żywym organizmie, a nasze ciało nie traktuje ich jako ciała obcego.

Inne protezy stałe – do tej kategorii zaliczymy przede wszystkim mosty protetyczne. Mosty stosuje się do odbudowy większych ubytków, składających się z kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Wypełnia się je połączonymi ze sobą koronami. Do odbudowy samych koron zęba używa się też wkładów koronowych. Stosuje się je najczęściej, gdy ubytek jest zbyt duży, by wypełnić go zwykłą plombą.

Zębowe protezy ruchome – wyróżniamy tu częściowe protezy oraz całkowite. Częściowe protezy można osadzić na zębach naturalnych, implantach, lub błonie śluzowej. Protezy całkowite uzupełniają całe łuki zębowe i wykonane są zwykle z akrylu. Problem może stanowić ich stabilność, w szczególności jeśli chodzi o dolną protezę, która potrafi się przesuwać i utrudniać żucie.


Protetyka stomatologiczna – przeciwwskazania


Stosowanie implantów może wykluczyć nieleczona cukrzyca, nowotwór oraz choroby związane z nieprawidłowym działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Innymi przeciwwskazaniami są nałogowe palenie papierosów, brak dbania o higienę jamy ustnej oraz niechęć pacjenta do jej poprawy. Implanty należy też wykluczyć w przypadku, gdy pacjent zażywa hormony sterydowe lub leki po przeszczepie organu. Do wstawienia implantu niezbędna jest też odpowiednia ilość zdrowej tkanki kostnej.

Podobne przeciwwskazania mogą odnosić się do innych rodzajów uzupełnień. W przypadku mostów, przeciwwskazaniem jest również niewielka wysokość zwarcia, którą należy najpierw odbudować oraz zbyt krótka korona naturalnego zęba.


Protetyka stomatologiczna – przed i po leczeniu


Podczas pierwszej wizyty, stomatolog przeprowadzi z nami wywiad. Należy udzielić mu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, występowania chorób i dolegliwości, nawyków higienicznych oraz naszych oczekiwań i potrzeb. Przed wykonaniem zabiegu protetycznego, może istnieć konieczność oczyszczenia zębów ze złogów i kamienia, leczenia kanałowego, usunięcia niektórych zębów oraz nadbudowy protetycznej.

Po leczeniu protetycznym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne, zgodnie z ustaleniami stomatologa. Oceni on stan uzębienia, może też na bieżąco wykonywać odpowiednie korekty
i naprawy. O protezy zębowe należy też odpowiednio dbać i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Karta rodziny - zniżki dla całych rodzin na zabiegi stomatologiczne!
TOP
Leczenie protetyczne Grudziądz