KOMPLEKSOWA PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA W GRUDZIĄDZU!

Profilaktyka stomatologiczna na ogół obejmuje takie zabiegi jak usuwanie kamienia nazębnego, lakowanie bruzd, lakierowanie zębów, fluoryzacja czy kiretaż otwarty
i zamknięty.

Fazy profilaktyki stomatologicznej

Wyróżniamy Następujące Fazy:

  • Profilaktyka Wczesna - Utrwalanie Prawidłowych Wzorców Zdrowego Stylu Życia
  • Profilaktyka Pierwotna (I Fazy) - Zapobieganie Chorobom Poprzez Kontrolowanie Czynników Ryzyka
  • Profilaktyka Wtórna (II Fazy) - Zapobieganie Konsekwencjom Choroby Poprzez Jej Wczesne Wykrycie I Leczenie (Przesiewowe Badanie Skriningowe)
  • Profilaktyka III Fazy - Zahamowanie Postępu Choroby Oraz Ograniczenie Powikłań

Profilaktyka zdrowotna Grudziądz


Kiretaż otwarty


Kiretaż otwarty to oczyszczenie korzenia zęba z kamienia, a następnie uzupełnienie brakującej tkanki specjalnym materiałem. Dzięki temu przyzębie jest leczone, co zmniejsza ruchomość zębów. Kiretaż zamknięty (poddziąsłowy) z kolei stosowany jest w przypadku obecności tzw. kieszonek przyzębnych. Polega na ich oczyszczeniu z kamienia oraz bakterii. Eliminuje to powstały stan zapalny.


Lakowanie


Lakowanie to uszczelniania naturalnych bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów trzonowych czy przedtrzonowych. Lakowaniu poddawane są zęby boczne stałe lub mleczne. Lakowanie zębów mlecznych wykonuje się już u dzieci w wieku 2-3 lat. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5- 8 lat, kiedy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe. Potem zabieg ten systematycznie wykonuje się na wszystkich zębach.


Fluoryzacja


Fluoryzacja zębów polega na szczotkowaniu zębów pastami o zwiększonym stężeniu floru lub na nakładaniu na powierzchnię zębów specjalnych lakierów i żelów z fluorem. Zabieg ten przeprowadzany jest pod ścisłą kontrolą stomatologa. Nadmiar floru jest bowiem dla zębów szkodliwy. Obecnie najczęściej wykonuje się fluoryzację za pomocą lakieru. Pozwala ona na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy do 40%. Taki zabieg przeprowadza się na zębach mlecznych i stałych, które wcześniej muszą być dokładnie oczyszczone z osadu i kamienia nazębnego.

Karta rodziny - zniżki dla całych rodzin na zabiegi stomatologiczne!
TOP
Protetyka Grudziądz